Polska blogosfera. Jak się rozwijała?

Lata w Polskiej blogosferze

Różnego rodzaju blogi internetowe są dziś normalnym elementem polskiej części internetu. Z początku prowadzone wyłącznie przez garstkę zapaleńców – w gronie których najwięcej było nastolatków – dziś prowadzone są przez największe światowe firmy, a najbardziej wpływowi blogerzy mogą liczyć na kontrakty opiewające na bardzo wysokie, sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych kwoty. A jako że blogi internetowe teraźniejsze są w polskim internecie od ponad dwóch dekad, warto przybliżyć sobie ich historię i wskazać najbardziej przełomowe momenty w dziejach polskiej blogosfery.

Za początek blogowania w naszym kraju uznaje się rok tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty siódmy, kiedy powstała pierwsza strona zawierająca internetowy czasopismo jej właściciela – ten jednakże nie słyszał wówczas o blogach (nazwa wywodzi się z języka angielskiego – web log), zatem nie utożsamiał się zbyt z opisywanym nurtem. Na pojawienie się jego następców nie powinno się było jednak długo czekać, bo już po kilku miesiącach w polskim i internecie zaczęły pojawiać się strony z dziennikami i pamiętnikami twórców. Wkrótce z zachodnich krajów dotarł do nas trend blogowania, a największe wówczas portale internetowe udostępniły swoim użytkownikom narzędzia pozwalające na blogowanie bez konieczności posiadania umiejętności takich jak kodowanie HTML czy obsługa serwerów.

Pierwsze polskie blogi nie skupiały wokół siebie szerokich rzesz czytelników. Były bowiem kierowane przede wszystkim do znajomych autorów i tylko nieliczne były czytane przez większe ilości osób. Te drugie z zdarza się, że przekształciły się w miejsca z własną publicznością, których autorzy pełnili funkcje opiniotwórcze. Ten trend zbiegł się również z innym – rozwojem blogów tematycznych. Były one prowadzone przez profesjonalistów w swoich dziedzinach i dotyczyły najróżniejszych tematów. Do dziś działają blogi internetowe poruszające takie tematy jak rozmaite dyscypliny sportu, różnego rodzaju rzemiosło, rękodzieło i hobby, podróży po różnorakich regionach Polski i świata, sztuka, literatura, komiksu, wydarzenia lokalne czy wiele innych. Co ważne, dla twórców wielu z nich blog internetowy jest kluczowym sposobem na życie i podstawowym źródłem uposażeń.

Ostatnie lata przyniosły także inny trend – a mianowicie coraz częstsze wykorzystanie środków wyrazu innych niż pisanie bloga online. Dzisiejsi blogerzy chętnie sięgają bowiem po narzędzia do tworzenia filmów wideo (które najczęściej publikowane są przez nich na YouTube), a też sposobności proponowane przez social media, na czele z Instagramem i multifunkcjonalnym Facebookiem, a też w nieco mniejszym stopniu, mikroblogowym Twitterem.

Możesz również polubić