Gdzie wykorzystuje się badanie RTG?

Centra medyczna oferują swoim pacjentom kompleksowe usługi, które obejmują szeroki wachlarz badań a także testów diagnostycznych, które realizowane są z użyciem zaawansowanego sprzętu. Do najczęściej wykorzystywanych technik diagnostycznych trzeba zaliczyć w głównej mierze badanie USG, rezonans magnetyczny, jak również zdjęcia rentgenowskie. Są to tak zwane techniki obrazowania, które wnikliwie pozwalają namierzyć zmiany występujące np w układzie kostnym człowieka.

Zdjęcia rtg służą między innymi do obrazowania układu szkieletowego człowieka, a więc stanowią podstawowe badanie diagnostyczne w ortopedii.
Diagnostyka – zdjęcie rentgenowskie
Głównie musimy wiedzieć, że istnieją dokładnie określone przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie u niektórych pacjentów zdjęcia rentgenowskiego. Takim szczególnym przypadkiem są kobiety w ciąży, ponieważ płody w szczególności w początkowej fazie rozwoju są bardzo nieodporne na działanie promieni rentgenowskich. Do wykonywania zdjęć rentgenowskich służą specjalne aparaty RTG. Ich praca oparta jest na zasadzie, że różnorakie tkanki, a głównie tkanki miękkie a także kości w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie dokładnego obrazu, na przykład układu szkieletowego czy konkretnego narządu, przykładowo płuc. Właśnie dlatego prześwietlenie RTG stanowi podstawowe badanie diagnostyczne w pulmonologii, które umożliwi rozpoznać stany zapalne a także chorobowe w obrębie tkanki, w głównej mierze tj. rozedma płuc, mechaniczne uszkodzenie tkanki płuc, nowotwory czy zapalenie płuc. Badania RTG są również fundamentem diagnostyki w przypadku urazów czy chorób układu szkieletowego. Kreuje się prześwietlenia RTG kręgosłupa, konkretnych odcinków, a zatem krzyżowego, lędźwiowego piersiowego i szyjnego. Dzięki takim zdjęciom rentgenowskim można przykładowo namierzyć występujące w obrębie kręgosłupa zmiany rozwojowe czy nowotworowe, jak również zapalenie stawów. Lekarze wykorzystują też aparaty RTG do wykonywania zdjęć rtg klatki piersiowej. W ten sposób można rozpoznać zapalenie płuc, ale również wykryć zmiany anatomiczne występujące w obrębie innych narządów, takich jak serca czy tarczyca. Jak się okazuje, zdjęcia RTG to podstawowe narzędzie diagnostyki.

Zobacz: https://www.rentgenlodz.pl/

Możesz również polubić