Dieta ketogeniczna – wpływ na zdrowie

Jakiś czas temu coraz większą popularność zyskuje dieta ketogeniczna. Stosowanie jej zasad powoduje, iż organizm przestawia się na odżywianie ketonami, czego skutkiem jest redukcja masy ciała. Podstawową zasadą przy stosowaniu diety ketogenicznej jest spożywanie bardzo niedużych ilości węglowodanów.

Jest to również dieta wysokotłuszczowa. Co ciekawe, posiłki są mniej obfite, niemniej jednak bardziej syte, co wynika z tego, że ze spalania 1g tłuszczu otrzymuje się 9kcal energii. To z całą pewnością więcej niż w przypadku białka, którego spalanie daje jedynie mniej więcej 4kcal. W związku z czym podczas stosowania nie odczuwa się głodu, nie dopadają nas także ataki wilczego apetytu w środku nocy.
Dostarczanie do organizmu niewystarczającej ilości węglowodanów powoduje, że wyszukuje on alternatywnego źródła energii. Powinno się zaznaczyć, że podstawowym źródłem energii w ustaleniach normalnych jest glukoza, czyli monosacharyd magazynowany w organizmie w postaci glikogenu. Gdy kończą się zapasy cukrów, organizm musi korzystać z innego źródła, którym stają się ciała ketonowe wytwarzane z komórek tłuszczowych w wątrobie. Jest to więc dieta, dzięki której nasz organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Skutkiem jest oczywiście utrata niepotrzebnych kilogramów. Co ważne, jest to dieta, które pełni funkcje terapeutyczne.
Wspomaganie leczenia
Jak wykazały badania, dieta oparta na spożywaniu małych ilości węglowodanów oraz dużych ilości tłuszczów wspomaga terapię różnych odmian epilepsji. Niweluje częstotliwość występowania ataków padaczkowych. Nie odkryto jeszcze mechanizmu działania, ale naukowcy przypuszczają, że jest to związanie ze zwiększoną produkcją czynnika hamującego aktywność komórek nerwowych a także podniesieniem progu drgawkowego, co sprzyja zmniejszeniu częstości epizodów padaczkowych. Dieta keto uruchamia również procesy sprzyjające ochronie komórek nerwowych przed degradacją, dlatego wiąże się bardzo duże nadzieje z możliwością jej stosowania u pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne tj. choroba Parkinsona i Alzheimera, w których dochodzi do obumierania neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za funkcje poznawacze tj.: pamięć, koncentracja czy mowa. Warto więc podjąć keto wyzwanie i sprawdzić, jak ta dieta wpłynie na nasze zdrowie.
Więcej informacji na stronie: ketobaza.

Możesz również polubić