Historia Polskiej blogosfery

Zmiany w Polskiej blogosferze

Blogowanie było jednym z symboli rewolucji internetowej i najlepszym dowodem na to, że globalna wraz ze wszystkimi widokami na najbliższe czasy, jakie oferuje, stała się wreszcie dostępna dla wszystkich ludzi. Początki blogosfery w niczym nie przypominały jednakże tego, jak wygląda ona dziś. A że od tamtych wydarzeń minęło już ponad dwadzieścia lat, warto przypomnieć pierwsze lata blogowania w Polsce i odbyć sentymentalną podróż po najważniejszych wydarzeniach.

Pierwsze blogi internetowe polskojęzyczne zaczęły pojawiać się pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Z początku były to prywatne domeny twórców i jako takie dostępne były jedynie dla osób dysponujących sprzętem i umiejętnościami wystarczającymi do tego, aby poświęcając własny czas założyć oraz prowadzić stronę internetową. Wraz z pojawieniem się pierwszych portali ogólnotematycznych takich jak onet.pl, wp.pl czy Interia, blogowanie stało się bardzo dużo prostsze. Nie były już bowiem konieczne umiejętności informatyczne, a cały proces ograniczał się do wyboru nazwy bloga internetowego (która bez wątpienia stawała się częścią jego adresu) , a oprócz tego kilku kliknięć niezbędnych do wyboru szaty graficznej i innych parametrów.

To sprawiło, że na początku tego stulecia w polskiej części globalnej sieci aż zaroiło się od blogów. Znacząca większość z nich czytana była tylko przez znajomych autorów i dotyczyła ich prywatnego życia, przybierając zwyczajnie formę pamiętników, do których dostęp można było zyskać on-line. Pośród coraz większej ilości blogerów znaleźli się natomiast twórcy obdarzeni lekkim piórem i charyzmą, których wpisy czytało stale powiększająca się ilość ludzi. Dobrą okazję do wypromowania swoich towarów wyczuli wtedy reklamodawcy, dając początek erze komercyjnego pisania bloga online i zarabiania na tym, co do tej pory rozpatrywane było jedynie i tylko w dziale hobby.

Kolejnym przełomem w historii blogosfery było pojawienie się blogerów specjalizujących się jednej, dokładnie określonej kategorii i uchodzących za ekspertów. To spowodowało, że blogi internetowe szybko przestały być kojarzone tylko i tylko z internetowymi pamiętnikami dla garstki znajomych, stając się platformą do podzielenia się z innymi swoją pasją i to bez względu na to, czy chodziło o długodystansowe podróże rowerowe, szydełkowanie, pieczenie chleba, stolarkę, mechanikę samochodową, architekturę czy programowanie. Dla każdego bowiem znalazło się miejsce w blogosferze, a pisanie bloga nawet na najbardziej niszowe tematy przestało już dziwić. Blogosfera zmieniła się do tego stopnia, że dziś to właśnie oryginalna tematyka w największym stopniu wpływa na sukces danego bloga online.

Możesz również polubić