Stal nierdzewna – trawienie i pasywacja

W przypadku obróbki chemicznej stali nierdzewnej trzeba obsługiwać jedynie specjalistyczne preparaty chemiczne, które oparte są na kwasie azotowym. Klienci mogą wybrać również rozwiązania ekologiczne, czyli formuły, w których nie stosuje się kwasu azotowego o właściwościach trawiących. Warto dodać o tym, że pasywacja stali to proces, który polega na tym, ażeby przywrócić powierzchni stali nierdzewnej pierwotną warstwę ochronną, która stworzona jest przede wszystkim przez tlenki chromu.

Zarówno w sytuacji trawienia, jak też pasywacji używa się odpowiednie środki chemiczne o odpowiednich właściwościach, które jednocześnie są bezpieczne.
Obróbka chemiczna powierzchni ze stali nierdzewnej – co powinno się mieć świadomość tego?
Na początku powinno się wyjaśnić, że przed rozpoczęciem kolejnych etapów obróbki chemicznej stali nierdzewnej powinno się z uwagą oczyścić taką powierzchnię z zastosowaniem stosownie dobranych preparatów chemicznych, które usuwają naloty z rdzy, jak też zanieczyszczenia a także zabrudzenia, które tworzą się na powierzchni w wyniku obróbki termicznej, mechanicznej bądź też intensywnej eksploatacji takiej stali. Jest to niezbędne, ażeby przejść do trawienia czy również pasywacji. Warto zdawać sobie sprawę także o tym, że trawienie i pasywacja to etapy obróbki chemicznej, w których wykorzystuje się specjalistyczne preparaty zarówno do miejscowego stosowania, jak też nakładane w sposób natryskowy. Jeśli chodzi o trawienie, to często wykorzystywane są specjalne żele trawiące, które mogą być aplikowane w sposób punktowy, np na spoiwa czy też niewielkie powierzchnie. Dużą popularnością klientów cieszą się również preparaty do stosowania natryskowego, takie jak bejca trawiąca natryskowa. Dzięki metodzie natryskowej preparat jest rozmieszczony w sposób równomierny na całej wielkiej powierzchni stali nierdzewnej. Należy wspomnieć o tym, żeby preparaty przeznaczone do trawienia stali są barwione, tak by były równomiernie rozmieszczone na całych powierzchniach. Jeżeli już zaś chodzi o pasywację stali, to również używa się specjalne pasywatory, czyli środki chemiczne, które przywracają warstwę ochronną stali złożoną z związków takich jak tlenki chromu. Dzięki temu stal odzyskuje własne oryginalne właściwości.

Źródło: trawienie stali.

Możesz również polubić