Ozonowanie i dezynfekcja – jak chronić swoje zdrowie i środowisko

W dzisiejszych czasach dbanie o higienę jest niesłychanie ważne. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, kiedy to dezynfekcja stała się naszym zwykłym rytuałem. Chociaż na co dzień nie zawsze zwracamy uwagę na czystość pomieszczeń, to warto od czasu do czasu zadbać o dokładne oczyszczenie powietrza w naszym sąsiedztwie.

W tym celu możemy korzystać z ozonowania pomieszczeń.

Ozonowanie to proces, w którym do pomieszczenia wprowadzany jest ozon, gaz kompleksowy z trzech atomów tlenu. W wyniku reakcji z wirusami, bakteriami i grzybami, ozon niszczy je, a tym samym usuwa nieprzyjemne zapachy i oczyszcza powietrze. Odpowiednie ozonowanie pomieszczeń przeprowadza się specjalnymi generatorami, które wytwarzają spore ilości ozonu.

Ozonowanie jest skuteczne w dezynfekcji powietrza, ponieważ jest w stanie dotrzeć w właściwie każdy zakamarek pomieszczenia i zneutralizować wirusy, bakterie i grzyby, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować tradycyjnymi metodami. W związku z tym, ozonowanie jest w szczególności polecane w sytuacji alergików, astmatyków, osób z osłabionym układem odpornościowym oraz w pomieszczeniach o sporym natężeniu ruchu, takich jak hotele, kina, czy sale konferencyjne.

Warto jednak pamiętać, że ozon jest gazem drażniącym dla dróg oddechowych i może powodować podrażnienie błon śluzowych a także problemy z oddychaniem. Dlatego też, po przeprowadzeniu ozonowania pomieszczenia, warto je z dużą dokładnością wietrzyć przez kilka godzin.

Podsumowując, ozonowanie wnętrz to skuteczny sposób na dezynfekcję powietrza i usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Choćby może wydawać się kosztowne, to warto czasami zainwestować w profesjonalne usługi ozonowania, szczególnie w sytuacji pomieszczeń o sporym natężeniu ruchu albo dla osób z alergiami i astmą. Warto jednakże pamiętać o dokładnym wietrzeniu pomieszczenia po przeprowadzeniu ozonowania.

Polecana strona: sprzątanie po zgonach łódź.

Możesz również polubić