Odzież ochronna i buty robocze

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Oprócz przygotowania odpowiedniego stanowiska, jak także określenia panujących zasad, reguł czy regulaminu, właściwie każdy posiadacz firmy musi określić i dostarczyć swojej załodze odpowiednie ubrania robocze i ochronne. Czym jest odzież robocza? Czym od nie odbiega strój ochronny? Co wchodzi w skald wyposażenia każdego pracownika?
Ubranie robocze a ochronne – cechy i wykorzystanie
Odzież robocza to najprościej mówiąc ubranie zastępcze, które powinno być wykorzystywane w trakcie codziennej pracy.

Jego celem jest ochrona prywatnej odzieży, jak też minimalizowanie ryzyka pobrudzenia jej rozdarcia czy zniszczenia. Strój ten nie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem różnorodnych substancji, a tylko gwarantuje dobrze dopasowana higienę pracy. 
W odróżnieniu od odzieży roboczej, strój ochronny ma za zadanie niwelować niebezpieczeństwo związane z ciężkimi i specyficznymi warunkami pracy. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi a także działanie różnych zagrażających zdrowiu i życiu substancji. 
Zarówno ubranie robocze, jak i ochronne powinno cechować się najwyższą jakością zaprojektowania, trwałym i przyjemnym w dotyku materiałem, odpornością na wszelkiego rodzaju czynniki. Ponadto musi być komfortowe, jak i nie ograniczać ruchów. Musi być dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku i specyfiki działań pracownika. 
Odzież ochronna – z czego się składa i jak ją wybrać?
Całościowy skład odzieży wykorzystywanej w pracy zależy jest od miejsca zatrudnienia i wykonywanych zadań. Jednakże  kluczowy ekwipunek to:
spodnie, 
koszulki, koszule, 
bluzy, kurtki, kamizelki
buty robocze, 
czapki, rękawice, 
akcesoria dodatkowe – kaski, okulary ochronne. 
Na wyjątkową uwagę zasługuje obuwie wykorzystywane w trakcie pracy zawodowej. Ponieważ spędza się w nich prawie że cały dzień, warto aby były stosownie dostosowane zarówno do zadań wykonywanych przez ich użytkownika, jak i do pory roku, miejsca wykorzystania czy indywidualnych preferencji pracownika. Buty robocze powinny być trwałe, w odpowiednim rozmiarze, oddychające, nie zatrzymujące potu, a także mieć odpowiednią podeszwę czy usztywnioną powierzchnię w okolicy palców. 

Źródło: kramp.

Możesz również polubić