Gdzie stosuje się skanery 3d?

Technologia 3d okazała się innowacyjna a także niesłychanie użyteczna. Znalazła użycie w różnych dziedzinach życia a także gałęziach gospodarki. Znacząca większość z nas kojarzy technikę 3d z projekcjami w filmów w kinach lub z drukowaniem przestrzennym.

Druk 3d, który polega na wytwarzaniu obiektu fizycznego poprzez nakładanie kolejnych warstw użytego materiału, jest stosowany między innymi w medycynie oraz w budownictwie do przygotowywania prototypów a także modeli. Co interesujące, drukowanie 3d znalazło także przeznaczenie w przygotowywaniu gotowych komponentów do budowy domów modułowych. Inwestycje tego typu charakteryzują się bardzo szybkim czasem realizacji oraz zaangażowaniem mniej licznej ekipy, co wiąże się z redukcją kosztów wzniesienia budynku.
Technologia 3D, co warto mieć świadomość tego na ten temat?
Godną sugestie techniką jest skanowanie 3d, które polega na odwzorowaniu kształtu obiektu lub otoczenia rzeczywistego za pomocą zbierania danych. Gromadzenie informacji dotyczących kształtu obiektu odbywa się za pomocą skanera 3d, który dzięki technologii laserowej tworzy skany dosłownie ze znacznej odległości. Ta właściwość została wykorzystana w branży budowlanej do sporządzania inwentaryzacji budynków trudnodostępnych. Jest to zatem technika, która pozwala w bezpieczny sposób zeskanować obiekty, które przykładowo grożą zawaleniem lub znajdują się w miejscach o utrudnionym dostępie. Jak się okazuje, skan 3d z powodzeniem jest wykorzystywany w budownictwie do sporządzania precyzyjnych pomiarów, jak również opracowywania modeli a także przygotowywania prototypów. Jedną z najważniejszych właściwości skanowania 3d jest to, że pomiar jest fantastycznie precyzyjny, dokładność sięga do 1 mm. Natomiast skanowanie przestrzenne wykorzystywane jest też w innych branżach oraz dziedzinach życia. Dobrym przykładem jest medycyna i projektowanie protez a także ortez, które idealnie dopasowują się do pacjenta. Również w stomatologii skaner 3d znalazł szerokie zastosowanie do przygotowywania modeli implantów. Jest to technika bezdotykowa, która umożliwia zebrać wszelkie niezbędne informacje dotyczące kształtu w sposób bezinwazyjny. Skanowanie przestrzenne służy też do digitalizacji zabytków a także cyfrowej archiwizacji zasobów instytucji kulturalnych.
Warto zobaczyć: mobilny skaner 3d.

Możesz również polubić