Dzierżawa gruntu pod instalację fotowoltaiczną – co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy?
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują innowacyjne technologie oparte na odnawialnych źródłach energii, takich jak energia promieniowania słonecznego czy energia kinetyczna wody lub wiatru. Globalna tendencja gospodarcza opiera się na ekologicznych rozwiązaniach, a jednocześnie rezygnacji z przestarzałych technologii opartych na nieodnawialnych źródłach energii, takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Technologią, która zasługuje na szczególną uwagę, jest fotowoltaika.
Panele fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie czystego prądu, czyli energii elektrycznej. W związku z popularnością tej technologii rośnie także zainteresowanie gruntami przeznaczonymi pod instalacje fotowoltaiczne.
Dzierżawa ziemi pod instalacje fotowoltaiczne – na czym polega?
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób, dostrzegając masowe korzyści. Mając w posiadaniu działkę rolną, możemy ją wynająć pod budowę farmy fotowoltaicznej. Co bardzo ważne, instalacje fotowoltaiczne są całkowicie bezpieczne, nie generują hałasu w przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych, a ich obsługa jest właściwie bezosobowa. Jak się więc okazuje, dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich posiadacz działek, którzy nie mają konkretnych zamysłów co do ziemi. Jest to oczywiście sposób na stabilizację finansową, ponieważ kwoty oferowane za hektar wydzierżawionej ziemi sięgają wręcz kilkunastu tyś. pln. Warto również zaznaczyć, że instalacje fotowoltaiczne są w pełni ekologiczne, w związku z tym farma fotowoltaiczna buduje proekologiczny wizerunek, co wpisuje się w światowy trend. Warto tutaj zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii panele fotowoltaiczne montowane są nie tylko na dachach, jak ale także na niezależnych naziemnych konstrukcjach, coraz częściej budując rozległe farmy fotowoltaiczne. Warto mieć na uwadze także, że inwestycja w farmę fotowoltaiczną to nie tylko bezsporny i stabilny zysk finansowy, niemniej jednak także działania proekologiczne, które powinny zostać docenione przez naszych sąsiadów czy partnerów biznesowych. Warto więc przeanalizować taką inwestycję, planując zagospodarowanie posiadanych gruntów.
Zobacz również: dzierżawa gruntu pod instalację fotowoltaiczną.