O finansach i oszczęndościach

Finanse to na prawdę często temat traktowany po macoszemu. Kończymy studia, idziemy na etat i co kilka lat cieszymy się z jakiejś podwyżki. W każdej chwili natomiast jest za niewiele pieniędzy.

U jednych (o zgrozo!) brakuje na jedzenie, innym na nowy samochód, Jak zatem zadbać o własne finanse? Najpierw trzeba nauczyć się oszczędzać środki finansowe, ponieważ wyższe zarobki, które wydamy w całości nie pomogą w budowaniu dobrobytu. Jak oszczędzaj i jak zarabiać? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Jak oszczędzać środki finansowe?

Efektywne oszczędzanie to głównie sposób myślenia. Nie ,,odbieramy sobie przyjemności”, a ,,budujemy lepszą przyszłość”. Jest kilka rodzajów oszczędzania. przyjrzyjmy się im bliżej.
Poduszka finansowa

Każdy, niezależnie od profitów, powinien mieć odłożoną kwotę na ,,białą godzinę”. Nie używamy potocznego negatywnego stwierdzenia, ponieważ to czego oczekujemy, pojawia się w życiu. Aby obliczyć, ile wymaganie na miesięczną poduszkę finansową, dodajemy wszystkie wydatki, które w typowym okresie 30 dni nas spotykają: mieszkanie/ dom, prąd, kino, spa. Trzymiesięczna poduszka finansowa to podstawa, ale najlepszym pomysłem jest odłożenie rocznej. Brzmi strasznie? Przypomnijmy sobie zatem sytuację, gdy zarządzenia odgórne, związane z sytuacją zdrowotną świata, uniemożliwiły niektórym pracę na czas kilku miesięcy.
Oszczędzanie bieżących wydatków

Oczywiście nie każdy potrzebuje abonamentu na telefon za 100 zł miesięcznie. Dostępne (w 2022) są wręcz opcje za 9 pln! Jeżeli zbyt bardzo dużo nie dzwonisz lub wyłącznie piszesz smsy, rozważ taką alternatywę. Tak samo z wychodzeniem do restauracji, kina czy kupowaniem kawioru. Nie wszystko jest konieczne i nierzadko można znaleźć korzystniejsze opcje.
Jak zarabiać środki finansowe?

Gdy już umiemy oszczędzać, pora rozpocząć zarabiać więcej, i przede wszystkim, w lepszy sposób. Etat może i wygląda bezpiecznie, ale wyłącznie na miesiąc, bo tyle trwa zwykle okres wypowiedzenia. Uzależnienie od szefa i stały dochód nie sprawią, że Twoje finanse będą w lepszej kondycji. Rozważ dodatkową pracę po godzinach, założenie firmy i budowanie aktywów, które to z kolei wytworzą dochód pasywny. Zarabiaj etycznie i z głową, a w tym pomoże przykładowo książka Roberta Kiyosakiego Bogaty ojciec, biedny ojciec.

Powodzenia na drodze do lepszych finansów!
Źródło informacji: jak wypłacić pieniądze z banku.

Możesz również polubić